Zanzibar aktivní dovolená a zájezdy 2023Fotogalerie destinace ZanzibarFotogalerie destinace Zanzibar
Zajímavé a užitečné informace o Zanzibar
Zajímavá místa z destinace - Zanzibar


Zanzibar, tropický ráj s vůní Vánoc

Kdyby jen obyvatelé Zanzibaru věděli, kdo dostal jméno po jejich malebných ostrovech. Filmoví fanoušci si možná vybaví velikého chlupáče z československého filmu Tisícročná včela. Zatímco pes Zanzibar věrně provázel svého pána ve čtyřech ročních obdobích naší středoevropské reality, souostroví Zanzibar nabízí věčné léto, průzračné moře a pláže s bílým pískem po celý rok.
A nesmíme zapomenout na vůně a chutě. Vždyť se mu říká ostrov koření. Pepř, hřebíček, skořice, muškátový ořech, vanilka – jak bychom bez těchto přísad vařili, jak bychom bez nich provoněli naše domovy v čase Vánoc? Pojďte objevovat místa, odkud tyto dary přírody putují tisíce kilometrů na naše stoly.
Zanzibar je autonomní území státu Tanzanie. Tvořený je hlavním ostrovem Unguja, menším ostrůvkem Pamba a dalšími korálovými ostrůvky. Spojuje v sobě kouzla černé Afriky a staletý vliv arabské kolonizace. Staří Arabové nazvali ostrov zandž a barr - Pobřeží černochů a začali čile obchodovat s kořením a bohužel i s otroky. Tyto časy jsou už naštěstí pryč.
Dnes na ostrovy míří turisté z celého světa, především si zde ale zpříjemňují zimu promrznutí Evropané. Vždyť není nic lepšího jak odletět ze šedivé domoviny a přistát pod rovníkovým sluncem na bílých písečných plážích obmývaných průzračnými vodami Indického oceánu.
Nenechte si ujít slavnou Spice Tour – prohlídku koření přímo na místech, kde se pěstují. To, co vypadá tak fádně v malých balíčcích v našich supermarketech, vás na místě ohromí explozí barev, chutí a vůní. Milovníci přírody si mohou zase dosytosti užít šnorchlování a pozorování nejrůznějších obyvatelů mořských hlubin včetně různých druhů želv. No a milovníci dobrého jídla jej zase mohou ochutnat na talíři…ale nebojte, želvy ne, ty jsou přísně chráněné.
Na své si přijdete i při procházkách po Stone Town, Kamenném městě. Určitě tady zamíříte objektivy fotoaparátů na trochu neobvyklé objekty - dveře domů. Jsou totiž vyrobené z velmi odolného dřeva a bohatě vyřezávané.
Dominantou města je Dům zázraků, Beit-al-Ajaib, palác postavený sultánem Barghašem 1883. Byla to první budova na ostrově, která měla elektrický proud, tekoucí vodu a dokonce výtah. Uvnitř budovy, která původně sloužila jako ceremoniální palác je dnes Národní muzeum historie a kultury.
Za prohlídku určitě stojí výdejna léků, která odráží směs architektonických stylů a je postavená místním obchodníkem z korálového kamene a vápence. Stavěli ji indičtí řemeslníci v zanzibarském stylu, ale ve výzdobě balkonů se odráží styl Indie a štuková výzdoba je zase odkazem na evropskou architekturu.
Zanzibar je téměř výlučně muslimský. Do místních mešit nemuslimové obvykle nemají přístup, ale pokud máte zájem o duchovní prožitek, doporučujeme návštěvu anglikánské katedrály. Stavba katedrály začala v roce 1873, tedy ve stejném roce, kdy byl zakázán obchod s otroky. Oltář stojí symbolicky na místě původního sloupu, k němuž byli otroci připoutáni a kde byli bičováni. Před katedrálou stojí památník otroctví.
Milovníci historie určitě ocení i Livingstone House, dnes sídlo turistické organizace. Tento dvoupatrový dům byl postavený v roce 1860 a sloužil jako místo pobytu mnoha misionářů a cestovatelů. Několik měsíců tady bydlel i David Livingstone.
Nesmíme opomenout další významnou osobnost, i když z úplně jiného „soudku“ – na Zanzibaru se narodil Fredie Mercury, zpěvák a zakladatel skupiny Queen. V místní matrice byste ho našli pod původním jménem Farrokh Bulsara jako syna manželů Bulsarových, členů komunity Pársů z Indie. Jeho otec na ostrově Zanzibar pracoval pro britskou koloniální správu jako soudní úředník.
Nechte se tedy pozvat na toto výjimečné místo, ostrov věčného léta a nečekaných krás.

Zanzibar - dovolená a zájezdy

Cenové rozpětí:
Délka pobytu:

Zanzibar aktivní dovolená a zájezdy 2023
Zájezdy v uplynulých termínech